PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Extbans(Chmodeb)

Xr
13 Mart 2015, 15:08
Konu: ExtBan (Chmodeb) Komutları

Extban komutlarının ana parametresi +b dir.
-
Bir kullanıcının, Nick!Ident@Host belirterek joker karakterler yardımıyla kanala girişini engellemek için kullanilan kanal kipidir.
Kullanım: /mode #kanal +b Nick!Identd@Host
Bulunduğumuz bir kanalın ban listesini /mode #kanal +b komutu ile görebiliriz.
Sunucumuzda bir kanalda aynı anda en fazla 60 kullanıcı ban listesinde bulunabilir. (/version => Maxlist=b:60)
Extban komutlarında kullanılan yardımcı parametreler vardır. Bunlar c, n, r, q ve T yardımcı parametreleridir.
Ayrıca bu yardımcı parametrelerin kullanımlarında, wildcard karakterleri kullanılabilir.
Şimdi bu yardımcı parametrelerin nasıl kullanıldıklarını ve ne işe yaradıklarına bakalım;

c: Belirlenen kanalda bulunan kullanıcıların kanala girmesini engelleyen parametredir.
Kullanım: /mode #kanal +b ~c:#Belirlenen-Kanal
Örnek: Helpteam kanalına Sohbet kanalında bulunan kullanıcıların girmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +b ~c:#Sohbet
Örnek: Helpteam kanalına Sohbet ve Radyo kanallarında bulunan kullanıcıların girmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +bb ~c:#Sohbet ~c:#Radyo
Örnek: Helpteam kanalına herhangi bir kanalda bulunana kullanıcıların girmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +b ~c:#*
Örnek: Helpteam kanalına 6 karakterli kanallarda bulunan kullanıcıların girmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +b ~c:#??????
Örnek: Helpteam kanalına Radyo kanalında @, & ve ~ olan kullanıcıların girmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +b ~c:@#Radyo
Notlar:
+b ~c:#Sohbet => Sohbet kanalında bulunan tüm kullanıcıların girişleri yasaklanır.
+b ~c:+#Sohbet => Sohbet kanalında bulunan ve +, %, @, & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişleri yasaklanır.
+b ~c:%#Sohbet => Sohbet kanalında bulunan ve %, @, & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişleri yasaklanır.
+b ~c:@#Sohbet => Sohbet kanalında bulunan ve @, & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişleri yasaklanır.
+b ~c:&#Sohbet => Sohbet kanalında bulunan ve & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişleri yasaklanır.
+b ~c:~#Sohbet => Sohbet kanalında bulunan ve ~ prefixine sahip kullanıcıların girişleri yasaklanır.

n: Belirlenen kullanıcının kanalda sadece nick değiştirmesini veya başka bir nick ile kanala girip belirlenen nicke geçilmesini engelleyen parametredir.
Kullanım: /mode #kanal +b ~n:Nick!Identd@Host
Örnek: Helpteam kanalında nicki Xr olan kullanıcının nick değiştirmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +b ~n:Xr!*@*
Örnek: Helpteam kanalına Sohbet kanalında %, @, & ve ~ olan kullanıcıların girmesini ve nicki K ile başlayan nicklerin nick değiştimesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Help +bb ~c:%#Sohbet ~n:K*!*@*

r: Belirlenen fullname'e (realname, setname) sahip kullanıcının kanala girmesini engelleyen parametredir. Fullname olarak birden çok kelime belirtilecek ise, aralarına boşluk yerine _ koyulmalıdır.
Kullanım: /mode #kanal +b ~r:Fullname
Örnek: Help kanalına fullnamesi Xr olan kullanıcının girmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Help +b ~r:Xr
Örnek: Help kanalına fullnamesi Help departmanı olan kullanıcıların girmesini ve nicki Xr olan kullanıcının nick değiştirmesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Help +bb ~r:Help_departmanı ~n:Xr!*@*

q: Belirlenen kullanıcının kanala sadece yazı göndermesini engelleyen parametredir.
Kulllanımı: /mode #kanal +b ~q:Nick!Identd@Host
Örnek: Helpteam kanalına nicki Xr olan kullanıcının yazı göndermesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +b ~q:Xr!*@*
Örnek: Helpteam kanalına radyo kanalında bulunan kullanıcıların girmesini, hostunda helper kelimesi geçen kullanıcıların sadece nick değiştirmesini ve identdi 6 karakterli olan kullanıcıların sadece yazı göndermesini istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +bbb ~c:#radyo ~n:*!*@*helper* ~q:*!??????@*

T: Belirlenen kelimenin kanalda kullanılmasını engelleyen parametredir.
Kullanım: /mode #kanal +b ~T:Block:Kelime
Örnek: Helpteam kanalında Merhaba kelimesinin kullanılmasını istemiyorum.
Cevap: /mode #Helpteam +b ~T:block:Merhaba
Not: Kanalda %,@, &, ~ prefixlerine sahip kullanıcılar bu yasaktan etkilenmez.

ExtBan (Chmodeb) Komutları hakkında IRCd'den yardım almak için /helpop ?extbans komutu kullanılır.