Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : CentOS İşletim Sistemine Direct Admin Kurulumu

Code
25 Eylül 2015, 17:54
Merhaba arkadaşlar.

Bu aralar Direct Admin panel üzerine araştırmalar ve denemeler yapmaktayım. Umarım paylaştığımız bilgiler işinize yarıyordur. Önceleri cPanel kullandığım için Direct Admin biraz garip geliyordu. Ancak kullanımı o kadarda zor değil. İlk önce size Direct Admin kontrol paneli hakkında bilgiler sunacağım. Ardından CentOS işletim sisteminde Direct Admin kurulumunu anlatacağım.

Direct Admin; web tabanlı, grafik ara yüzlerine sahip bir web hosting kontrol panelidir.

Direct Admin kontrol paneli; Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Debian, Fedora Core ve FreeBSD işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.

Ben size Direct Admin kontrol panelinin CentOS işletim sisteminde nasıl kurulacağını anlatacağım. İlerleyen zamanlarda Debian işletim sisteminde de kurulumunu anlatacağım.

Direct Admin kontrol panelini kurmadan önce SSH'de birkaç işlem yapacağız. Çünkü Direct Admin kontrol panelinin bazı gereksinimler var. Aşağıdaki kodları SSH'da uygularsanız sorunsuz bir şekilde Direct Admin'i kurabilirsiniz.

yum install gcc
yum install gcc-c++
yum install make
yum install flex

Evet, şimdi kuruluma geçebiliriz.

wget [Only Registered Users Can See Links]

chmod 755 setup.sh

./setup.sh

Bu adımdan sonra size Admin şifresi verilecektir. Lütfen bunu not alınız.

Kurulumu tamamladıktan sonra aşağıdaki kodları SSH'de uyguluyoruz.

yum install kernel

service iptables stop

chkconfig iptables off

Ardından son işlem olarak conf dosyasını değiştiriyoruz.

nano /usr/local/directadmin/conf/directadmin.conf

venet0:0

Sunucunuzu reboot komutuyla yeniden başlattıktan sonra Direct Admin kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.

[Only Registered Users Can See Links]ınız:2222 ([Only Registered Users Can See Links]) veya [Only Registered Users Can See Links]

ALINTI.