Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Django Nedir? Python Django Framework Kurulumu - Resimli Anlatım

Anti
15 Ekim 2015, 21:38
Merhaba arkadaşlar,

Bu konumda sizlere Python django framework kurulumunu görsel olarak anlatacağım. İlk olarak django nedir ondan söz etmek istiyorum.

Django Nedir?
Django; Python diline ait bir frameworktür.2005 yılında sunulmasına rağmen fazlaca rağbet görmüş ve ülkemizde de geliştiricileri artmaktadır. Django Python’un 2.x sürümünde çalışmaktadır.3.x sürümü webframeworkleri destekleme konusunda eksiktir. Django dinamiktir , Django’da kod yazmak çok zevklidir.Kod yazarken diğer frameworklere göre kazandığınız hızı fark ettirir. Tanım Kaynak: [Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Django MVT yapısındadır;

[Only Registered Users Can See Links]

Django Resmi Web Sitesi: [Only Registered Users Can See Links]
Download: [Only Registered Users Can See Links]
Sağ tarafta yer alan .tar.gz dosyasını indiriniz.

Kurulumu komut sisteminden yapacağımdan ötürü öncelikle komut sistemimize python'ı tanımlayalım.

ADIM 1:
Denetim masasında sistem'e girelim. Sol tarafta gelişmiş sistem ayarlarına tıklayalım.

ADIM 2:
Sonrasında ortam değişkenlerine tıklıyoruz. Sağ taraftaki pencere karşımıza çıkacak. Orada alt kısımda "Path" 'ı buluyoruz.

ADIM 3:
Path'a çift tıklayıp en son kısmına gidiyoruz. ; koyup python'ı kurduğumuz dizini yazıyoruz. Eğer default olarak kurduysanız C:\Python27 dizinidir. En sona C:\Python27; yazıp tamam diyoruz.

ADIM 4:
Bu işlem bitince CMD açıp python yazın. Eğer python command line haline gelir py kodları çalışır ise sorun yok okey. Sıra gelsin django kurulumuna.

ADIM 5:
Üstte link verdiğim download kısmından sağdaki .tar.gz indirin. Sonra yerel disk D: 'de falan django diye bir dosya açıp rarda görünen dosyaları oraya atın.

ADIM 6:
Ben D sürücüsüne attım. CMD 'yi açıp D: yazarak D diskine geçtim. django klasörüne giriş için cd django yazıyoruz. Ardına dosya install için "python setup.py install" yazıyoruz.

Kurulum tamamlandı!

İŞLEM BU KADAR! Şimdi gelin proje oluşturalım.
Proje oluşturmak için kurulumdan sonra oluşan django klasörü içindeki bin klasöründe yer alan django-admin.py dosyasını kullanacağız. Yeni proje için aşağıda görselde yer alan komutları kullanacaksınız. "cd" dizin değiştirme komutudur. Proje başlatmak için;
python django-admin.py startproject PROJEADIkomutunu kullanacağız.

Projeyi oluşturduktan sonrasında onu çalıştıralım. :8080 portu üstünde yayın vereceğiz.

Sırası ile şu komutları kullanıyoruz. Proje oluştuktan sonra tekrar bin klasörüne atacak bizi. cd projeadı yazarak proje dizinine geçiyoruz. Ardına python ile projeyi 8080 portunda çalıştırıyoruz.
python manage.py runserver 8080[Only Registered Users Can See Links]

İŞLEM TAMAM!
Django kurulumunu tamamladık. Projemizi oluşturduk.

Döküman: MahmutCan