lookjapan.COM - IRC ve mIRC dünyasının forumu!   buy vps


  lookjapan.COM - IRC ve mIRC dünyasının forumu! IF - Genel ve Eğlence Kategorisi Telefon, GSM, Tablet ve İşletim Sistemleri Android - IOS Uygulama Geliştirme


Yeni Konu   Cevap Yaz

 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Eylül 2015, 12:11   #1
 
miSy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01 Eylül 2015
Mesajlar: 33
WEB Sitesi: #
IRC Sunucusu: #
İlgi Alanı:
Alınan Beğeni: 3
Standart Mobil Uygulama Geliştiricilerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Mobil uygulama ve içeriklerle şüphesiz hayatımızdaki birçok olgunun mobile evrildiğini, kullandığımız birçok teknoloji ve servisin mobili desteklediğini bununla birlikte mobil planların ön planda tutulmaya başlandığına şahit oluyoruz.
Tüm bunlarla birlikte mobil uygulama geliştiricileri ve yayıncı firmaların kullanıcıları daha iyi anlaması, uygulamalarını ve oyunlarını daha fazla kullanıcıya ulaştırabilmesi, performans olarak en üst düzeyde verimliliği yakalamalarına imkan sağlayacak birçok şirket ve servis ekosistem içinde gelişti.
Bu şirketlerin sayılarının gün geçtikçe arttığını görüyoruz, bu yazımızda ise mobil uygulama geliştiricileri ve yayıncılarının iş geliştirme, kullanıcı deneyimini analiz etme, hata raporlama, kullanıcı testi, tanıtım ve pazarlama alanlarında kullanabilecekleri ve faydalanabilecekleri sektörün önde gelen şirketlerini ve ürünlerini sizlere aktarmaya çalışacağız.
İş Geliştirme & Kullanıcı Analizi

Flurry: Flurry mobil uygulama geliştiricilere tek bir SDK üzerinden birçok hizmet sunan yapıya sahiptir. Flurry ile uygulamanızdaki kullanıcı davranışlarını analiz edebilir, uygulamanızın reklamını yapıp reklam performansızı ölçümleyebilir ya da hata raporlama aracı olarak kullanabilirsiniz. Flurry günümüzde sektörün öncüsü birçok firmanın tercih ettiği günümüzde mobil alanında “big data” konusunda akla ilk gelen şirketlerdendir.
Mobile App Tracking: Mobile App Tracking mobil uygulamanızı tanımak ardından verdiğiniz reklam ve bağlantılar üzerinden kazandığınız kullanıcıların uygulama içerisindeki davranışlarını detaylı olarak analiz etmenize yardımcı olur. “Life time value” olarak adlandırılan bizim ise kullanıcılarla etkileşimde kaldığı toplam süredeki değeri/kazancı olarak çevirebileceğimiz döngüyü detaylı olarak ölçümlemenize olanak sağlayan gelişmiş bir hizmet sunmaktadır.
Google Mobile App Analytics: Website sahiplerinin tamamına yakının kullandığı Google’ın en popüler ürünlerinden bir tanesi olan Analytics servisi, mobil uygulama geliştiricileri içinde mevcut. Geliştiricilerin uygulamalarını ölçümlemek, kullanıcı davranışlarını analiz etmek ve raporlama konusunda gelişmiş çözümler sunuyor.
App Annie: App Annie mobil uygulamalar ve dijital ürünlerin ekonomisi için iş geliştirme ürünleri sunan bir servistir. iOS platformunda en fazla gelir getiren 100 uygulamanın yaklaşık 90 tanesinin yayıncısı App Annie kullanmaktadır. 350 binden fazla uygulama günlük olarak indirilme sayıları, puanlar, yorumlar ve gelirlerini ölçümlemek ve analiz etmek için App Annie kullanmaktadır.
Distimo: Distimo mobil uygulamanızın verilerini ölçümlemek ve diğer diğer uygulamalarla rekabet edebilmeniz için özel veriler sunan bir şirkettir. Şirketin amacı mobil pazarda rekabet etmek isteyen herkes için en iyi ve rakipleriyle ilgili eyleme geçirecek en iyi bilgileri vermektir. Şirketin bunun için ücretli olarak sunduğu AppIQ isimli bir ürünü vardır. AppIQ ile seçilecek paket kapmasında her ülke, kategori ve belirlenen mobil uygulama için detaylı raporlar alınabilmektedir.
Countly: Countly mobil uygulamalar için open source/açık kaynak kodlu bir analiz servisidir. Countly ile anlık olarak uygulama içerisinde aktif olan kullanıcı sayısını görebilir ve uygulamanızın içerisinde çeşitli topladığı verileri görselleştirerek yönetim ekranında göstermektedir bu sayede yayıncıların mobil uygulamalarının kullanım alışkanlıklarını ve son kullanıcıların davranışlarını analiz etmesine olanak sağlar. Countly’nin yerli geliştiriciler tarafından geliştirildiğinide ayrıca belirtelim.
Performans Yönetimi ve Hata Raporlama

Crittercism: Crittercism mobil uygulamaların performansını ölçme (application performance management) görevi üstlenen sektörün öncü şirketlerinden birisidir. Crittercism, mobil uygulamanızın performansınızı her açıdan değerlendirebilmenize olanak sağlıyor. Bununlar birlikte Crittercism anlık olarak iOS, Android, Windows Phone ve Html5 platformlarındaki uygulamalarınızın hatalarını görmenize olanak sağlayarak detaylı raporlama sunar.
BugSense: BugSense mobil uygulama geliştiricilerin tercih edebileceği bir diğer uygulama performansını ölçme (application performance management) araçlarından bir tanesidir. BugSense uygulamanızın büyüklüğü ölçüsünde değişik aylık abonelik paketleri sunan ve iOS, Android, Windows Phone ve HTML5 desteği sunmaktadır.
Instabug: Uygulama geliştiricileri ile kullanıcıların etkileşimini arttırmak üzere yola çıkan instabug bunun için kısmen farklı bir yol izlemektedir. Instabug’in SDK’ini uygulamanıza entegre ettiğiniz andan itibaren kullanıcılar uygulamanın açık olduğu anda telefonlarını sağ ve sola sallayarak uygulamanız hakkında size geri bildirimde bulunabiliyorlar. Bunun haricinde uygulamada yer alan fonksiyonlar içinde ayrı ayrı yorumda bulunabiliyorlar. Gelen yorumlar instabug’ın uygulama yayıncıları için sağladığı ekrandan görülerek kontrol edilebiliyor. Bunun haricinde şirket uygulamanız için gelişmiş bir hata raporlama imkanı hizmetide vermektedir.
Newrelic: Newrelic geliştiricilerin web, mobil uygulamalarının performansını detaylı bir şekilde ölçme (application performance management) konusunda uzmanlaşmış ve bu alanda faaliyet gösteren öncü şirketlerden bir tanesidir. Bunun yanında şirket server, veritabanı & önbelleklerin yönetimi, performansının analizi alanında da hizmet vermektedir. Newrelic mobil uygulama geliştiricilerinin SaaS tabanlı olarak uygulamanın yavaş çalışmasını etkileyen faktörler, oluşan hatalar ve uygulamanın kullandığı backend servisleri analiz eden gelişmiş bir yapıya sahiptir.
Pulse: Pulse.io mobil uygulamaların test aşamasında gözden kaçan hatalarını yakalamk ve kod performansı konusunda ölçümleme ve analiz yapan bir servistir. Uygulamadaki anlık oturumları analiz ederek o andaki sorunlar ve ileriye dönük oluşabilecek hatalar konusunda raporlar çıkartan servis dönüşüm, verimlilik konusunda önemli ölçütleri geliştiriciyle paylaşmaktadır.
Kullanıcı Deneyimi Yönetimi ve Test Servisleri

Aternity: Aternity son kullanıcı merkezli Experience monitoring/kullanıcı deneyimi izleme ve raporlama hizmeti sunan bir servistir. Şirket bu servisi sunarken platform ve kullanıcı ayrımı yapmaksızın veri ve kullanıcıyı tek merkeze koyarak işlemler gerçekleştiren ve raporlar üreten gelişmiş bir yazılım çözümüne sahiptir.
Appsee: Appsee mobil uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını kullanıcı gözünden anlamalarını sağlamak adına gelişmiş çözümler sunan bir şirkettir. Kullanıcıların uygulamayı kullanırken arka planda kullanımı video ile kaydederek ve sonrasında geliştiriciye yollamaktadır. Şirket bu servisi ile uygulama içinde kullanıcıların nasıl davrandıklarını bunun yanında retention rate/geri dönüşüm oranını arttırmak ve yayıncıların uygulama içinde sattıkları ürünleri kullanıcılara daha iyi sunabilmelerini ve satışlarını arttırmalarına yönelik görsel olarak güçlü raporlar çıkartmaktadır. Geliştiricilere kullanıcı analizi konusunda hizmet ve çözümler sunanşirketin sunduğu bir diğer imkan ise “touch heatmap” olarak adlandırılan ve kullanıcıların uygulamda en çok hangi bölümlere tıkladığının haritasını çıkaran bir çözümde sunmaktadır.
Ubertesters: Ubertesters mobil uygulama geliştiricilerin uygulamalarını bulut tabanlı olarak test etmelerine ve geri dönüşler almalarına olanak sağlayan bir platformdur. Bununla birlikte geliştiricilerin anlık olarak uygulamalarındaki hataları detaylı olarak izleyebilme ve in app purchase/uygulama içi satılan ürünler ile ilgili özel olarak detaylı olarak hata rapolarını ekran görüntüleriyle birlikte geliştiriciye sunmaktadır.
Useartisan: Mobil uygulama endüstrisinin öncü kullanıcı deniyimi yönetimi (Mobile Experience Management) servislerinden biri olan Useartisan, geliştiricilerin uygulamaları için A/B testi yapmalarını ve sonuçlarla birlikte kullanıcıların davranışlarını raporlayarak kişiselleştirme çözümleri ve önerileri sunan bir şirkettir. Useartisan sunduğu servis ile uygulama geliştiricilerin in app purchase/uygulama içi ürün satışlarını arttırmalarını, retention rate/geri dönüşüm oranını arttırmalarını hedeflemektedir.
Testflight: Burstly şirketinin 3 ürününden biri olan Testflight uygulama geliştiricilerin uygulamalarını yayına vermeden önce belirledikleri kullanıcılarla uygulamalalarını paylaşarak yayın öncesi test etme olanağı sağlıyor. Şirketin ayrıca Flightpath isimli uygulama yayına girdikten mobil performansını detaylı olarak ölçümleme görevi üstlenen bir servisi ve Skyrocket isimli reklam servislerini optimize ve analiz etme imkanı sunan ürünleride vardır.
Reklam Servisleri

Adjust: Adjust mobil uygulama yayıncıları için uygulama ölçümleme çözümleri sunan ve bununla birlikte servisi kullanan yayıncılara gelişmiş bir iş geliştirme hizmeti sunmaktadır. Adjust, Facebook’un resmi partnerlerinden birisidir ve Facebook ile birlikte 120 farklı ağ ile birlikte çalışmaktadır.

Airpush: 2013 yılında Best in Biz Awards ödüllerinde “Most Innovative” ve “Fastest Growing” ödülleri kazanan ve 2013 Tech 200 listesinde 1. sırada olan Airpush, mobil reklamları yeniden tanımlamak misyonuyla hareket eden bir mobil reklam ve analiz şirketidir. Küresel olarak 120 binden fazla mobil uygulama yayıncısı reklam vermek ve ölçümlemek için Airpush’u tercih etmektedir.
Chartboost: Chartboost mobil uygulamanızı farklı geliştiricilerin yayınladığı diğer uygulamalarda tanıtmanıza olanak sağlayan(cross promotion) bir çözüm sunuyor. Chartboost ile sahip olduğunuz uygulamaların içerisinde kendi uygulamalarınızın tanıtımını yapabilir, isterseniz Chartboost ağında yer alan diğer uygulamaların reklamını kendi uygulamanızda yaparak para kazanabilir ya da kendi uygulamanızı tanıtmak için kullanabilirsiniz. Şirket tüm bu seçenekler için detaylı bir filtreleme imkanıda sunmaktadır.
TapJoy: TapJoy mobil uygulama yayıncıları için performans bazlı reklam platformudur. Bununla birlikte mobil uygulama yayıncılarına gelişmiş bir reklam ölçümleme ve geri dönüşüm imkanı sunmaktadır. Şirket 2013 aralık ayında 451 milyon mobil kullanıya erişmiştir. Şirket’in sunduğu çözümler arasında uygulamaların yeni kullanıcılar kazanması için Tap Joy ağında yer alan diğer uygulamalarla iş birliği yapma ve farklı reklam çözümleri bulunmaktadır.
Fiksu: Fiksu mobil uygulama ve oyun sahiplerinin sahip oldukları kullanıcılar için belirledikleri satın alma hedeflerine ulaşabilmeleri konusunda yardımcı olan ve çözümler geliştiren bir servistir. Şirket ’’Programmatic Mobile Demand Platform’’ ismi verelen alanda geliştiricilere reklam izleme, optimizasyon, medya satın alma ve entegrasyon hizmeti sağlamaktadır.
Geçen hafta içerisinde yazdığım ”Indie game’ler nasıl başarılı oluyor? Flappy Bird örneğiyle analiz dosyası” başlıklı yazımın son kısmında mobille ilgili detaylı analiz ve araştırma dosyalarını yazacağımızı sizlere aktarmıştım. Yazıda bahsi geçen dosyalardan bir tanesi olan bu yazımızın ardından gelecek günlerde mobil uygulamalara daha derinden bakacağımızı ve çeşitli alanların üzerinde durarak sizlere yeni dosyaların hazırlığında olduğumuzda yine buradan aktarıyım.


*Görsel Kaynak: Shutterstock
Yazı Kaynak : Webrazzi
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
 miSy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı

Yeni Konu   Cevap Yaz

Etiketler
bilmesi, geliştiricilerin, gerekenler, mobil, mutlaka, uygulama


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Samata.Org Mobil Uygulama Hakkında ExAy Sunuculardan Son Gelişmeler 2 20 Şubat 2019 22:22
Nur Sohbet Mobil Uygulama İndir SynaX Mobil Programlama 1 04 Kasım 2018 01:23
Mobil Uygulama Seo Teknikleri SemReq Google Optimizasyon 0 23 Ocak 2017 14:56
Mobil uygulama geliştiricilerinin en çok tercih ettiği 5 programlama dili Vesaire Mobil Programlama 0 03 Ağustos 2015 23:13
Kadınların kadınlar hakkında bilmesi gereken 6 şey LiyA Kadınca 0 25 Şubat 2015 16:23

web hosting web hosting
 buy vds
 vps buy

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.