PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kıl payı farkla kadınlar önde


LiyA
25 Şubat 2015, 16:09
Kadınların mı yoksa erkeklerin mi daha çok konuştuğu yönünde yapılan araştırmalarda kadınların az farkla daha çok konuştukları ortaya konuldu.


Kadınlar günde ortalama 20 bin kelime kullanıyor; erkeklerin konuştuğu kelime sayısı ise 7 bin. En azından bazı popüler bilim kitaplarının iddiası bu. Birçok uzman bu kitapları kaynak gösteriyor; böylece kadınların dedikoduyla gün geçirirken erkeklerin konuşma ihtiyacı duymaksızın yapılması gereken iş üzerinde yoğunlaştığına dair yaygın kanı güçlenmiş oluyor.

Peki gerçekten doğru mu bütün bunlar?
BBC Türkçenin haberine göre; konuşkanlığı ölçmenin birçok yolu olabilir. İnsanları laboratuvara sokup belirlediğiniz bir konu hakkında konuşmalarını isteyip bu konuşmaları kaydedebilirsiniz ya da ev ortamındaki günlük konuşmalarını kaydetmelerini isteyebilirsiniz.

Sonra da konuşulan toplam kelime sayısını kişilerin konuşma sürelerini sohbet sırasında herkesin kaç kez konuşma sırası kullandığını veya her defasında ortalama kaç kelime edildiğini hesaplayabilirsiniz.

Fark çok küçük

Çocuklar üzerinde yapılan 73 araştırmayı inceleyen Amerikalı araştırmacılar kız çocuklarının erkeklerden daha fazla sayıda kelime konuştuğunu; fakat aradaki farkın çok küçük olduğunu ortaya koydu. Hatta aradaki bu fark sadece çocuklar ebeveynleriyle konuştuğunda görülüyor kendi aralarındaki konuşmalarda ortaya çıkmıyordu. En önemlisi ise bu farkın sadece iki buçuk yaşına kadar görülmesiydi; yani belki de bu dil becerisinin gelişimi bakımından kız çocukları ile erkek çocukları arasındaki hız farkını yansıtan geçici bir olguydu.

Erkekler daha çok konuşuyor

Çocuklar arasında fazla bir farktan söz edilememektedir. Çocuklar arasındaki bu küçük farka işaret eden çalışmaya imza atan California Üniversitesi’nden Psikolog Campbell Leaper yaptığı toplu analizde erkeklerin daha fazla konuştuğu sonucuna vardı. Ancak yine aradaki fark azdı.

Laboratuvar ortamında konuşmaları için belli bir konu verilen gruplarda bu farkın normal yaşamdakinden daha fazla olduğu gözlendi.


Leaper’in bulguları dil bilimci ve sosyal psikologların yaptığı onlarca araştırmada varılan sonuçları desteklemekteydi. Her bir araştırmanın yapılış tarzındaki farklılıklar kıyaslamayı zor kılmakla birlikte sadece iki araştırma kadınların erkeklerden daha fazla konuştuğu sonucuna varırken 34 araştırmada erkeklerin kadınlardan daha fazla konuştuğu ortaya kondu.

Kadınlar az farkla önde

Kaydetme zorluğu yüzünden ölçümü en zor olanlar gerçek yaşamdaki konuşmalardır. Bu handikabı aşmak için Texas Üniversitesi’nden psikolog James Pennebaker özel bir alet geliştirdi. Bu elektronik kayıt cihazı belli sürelerle devreye girerek 30 saniyelik kayıtlar yapıyordu. 2007’de yayımlanan araştırma ABD ve Meksika’da gün içindeki 17 saatlik uyanık kalma süresinde kadınların 16.215 erkeklerin ise 15.669 kelime konuştuğunu gösterdi. Aradaki fark yine çok küçüktü.


[Only Registered Users Can See Links]


alıntı