PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sevdiklerinizin Bakımı ve Kariyeriniz


LiyA
25 Şubat 2015, 16:11
Sevdiklerinizin bakımını ve iş hayatınızı dengelemek kariyeriniz açısından büyük önem taşır.

Brandeis Üniversitesi Ulusal Kadın ve Yaşlılık Merkezi ve Ulusal Hasta Bakıcılığı Birliği tarafından 1999 yılında yapılan çalışmanın sonucunda çıkan bilgilere göre sizden yaşça büyüklerinizin bakımını üstlenmek kariyerinize zarar verebilir. Araştırmaya göre yaşlı ve hasta bakımlarını üstlenmek çalışanların terfi zam ve eğitim fırsatlarından vazgeçmeleri anlamına geliyor. Kimileri ya işten izin alıyorlar ya çalışma saatlerini kısaltıyorlar ya da tamamen işten ayrılıyorlar.

Kimler en çok etkileniyor?
Günümüzde erkeklere nazaran yaşlı ve hasta akrabaların bakımını kadınlar üstleniyor. Araştırmaya göre bakımı üstlenenler ortalama 46 yaşında evli ve ayda ortalama 2.500TL kazanan kadınlardan oluşuyor.

Sevdiklerinizin bakımı ve kariyer dengesi
Her ne kadar gelecek vaat eden bir kariyer fırsatını tepmek zor olsa da sevdiklerimizin bakımını göz ardı etmek daha da zor oluyor. Ev hanımı anneleriyle büyüyen belki de son jenerasyon olan 1960 ve sonrası jenerasyonundan insanlar için anne ve babalarının ihtiyaçlarını göz ardı etmek düşünülmezdir. Böyle bir durumda bakım ve kariyer dengesinin nasıl kurulacağı odak noktası olabilir. Başka bir deyişle anne ve babanızın ihtiyaçları ve bakımıyla ilgilenirken kariyerinizdeki hedeflere nasıl ulaşabilirsiniz? Ayrıca anne ve babalarının bakımını üstlenenlerin çoğunun aynı zamanda çalışan ve çocuk sahibi ebeveynlerden oluştuğunu unutmadan eklemek gerekiyor.
Eğer kısa süreli bir dönemden geçiyorsanız iş kanununda yer alan ''Refakat İzni’’ ile doğan hakkınızdan 3 aya yakın bir süre için faydalanabilirsiniz.

Eğer daha uzun süre ile yakınınızın bakımını üstlenmek durumundaysanız kariyer ve bakımın gerektirdiği sorumluluk dengesini yakalamak için seçenekleriniz bulunuyor.
Esnek çalışma saatleri veya evden çalışma: Esnek çalışma saatleri veya evden çalışma seçenekleri için yöneticinize danışabilirsiniz.
Kardeşlerinizle iş bölümü: Kardeşleriniz veya başka akraba ve yakınlarınızla sevdiğinizin bakımı için iş bölümü yapabilirsiniz.
Bakım merkezinden yardım alın: Bakım evlerinden farklı olarak gündüz saatlerinde siz işteyken sevdiklerinizin bakımını üstlenmeleri için profesyonel yardım alabilirsiniz.
Bakıcılardan yardım alın: Başka bir seçenekse sevdiklerinizi evinizin rahatlığından ayırmadan hasta ve yaşlı bakımında deneyim ve eğitimli profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Sevdiklerinizin bakımı ile ilgilenip aynı zamanda iş hayatınızı ve kariyerinizi ihmal etmemek için yukarıdaki tavsiyelerden size uygun olanları uygulayabilirsiniz. İyi bir plan ve zamanlama ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.


alıntı