PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sivri burun ve uzun topuklu giymeyin!


LiyA
25 Şubat 2015, 16:27
Yanlış ayakkabı seçiminin başparmaklarda kemik çıkıntısına (Halluks Valgus) neden olduğu belirtildi. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılması istenirken en uygun ayakkabının yuvarlak burunlu ve 2.5-3.5 santimetre topuklu ayakkabılar olduğuna dikkat çekildi.

Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ünal tüm kadınların gençliklerinde ayaklarının çok güzel olduğundan ve yaşları ilerledikçe ayak şekillerinin bozulduğundan şikâyet eder duruma geldiğini söyledi. Kadınların genellikle başparmaklarında oluşan kemik çıkıntısından doktora gittiklerini ifade eden Ünal bu problemin ağrı yapıyorsa tedavi edilmesi gerekli bir hal aldığını kaydetti.

‘Yuvarlak burunlu en uygunu’

Türkiye’de özellikle 40 yaş altı kadınların ayakkabı seçerken genellikle modaya ve ayakkabının şekline önem verdiğine sertsivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih ettiğine dikkat çeken Yusuf Ünal “Ayak sağlığımız için kendi ayağımızı tanıyıp ayak şeklimize göre ayakkabı seçmeliyiz. Halluks Valgus oluşmasını istemiyorsak yuvarlak burunlu ve 2.5- 3.5 cm. topuklu ayakkabıların seçilmesi uygun olacaktır” dedi.