lookjapan.COM - IRC ve mIRC dünyasının forumu!   buy vps


  lookjapan.COM - IRC ve mIRC dünyasının forumu! IF - #Help Dünyası Dersler, Dökümanlar ve Arşiv IRCd


Yeni Konu   Cevap Yaz

 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27 Eylül 2015, 21:52   #1
 
Anti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 23 Temmuz 2015
Mesajlar: 129
WEB Sitesi: *
IRC Sunucusu: *
İlgi Alanı:
Alınan Beğeni: 16
Standart Who Komutu Ve Parametreleri [Genişletilmiş Anlatım]

Who komutları kullanıcılar ile ilgili bilgi almak, seçenekler belirterek genel ve özel taramalar yapmak için kullanılır. Who komutunun parametrelerine geçmeden önce, who sonucu görmemiz muhtemel olan bazı harf ve işaretlerin anlamlarını inceleyelim.

***

H : Nick şu an sunucuda ve online konumdadır.

#mirchelp Schizo Hr 13th@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 Destin Funeste


r : Nick kayıtlı bir nicktir.

#who Persephone Hr supreme@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'s in me :0 Up is down.


G : Nick şu an sunucuda ve away konumdadır.

#mirchelp Ekin Gr* deadlocked@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]zing fire*burning ice :0 His cold fingers were burning as hell on my skin..


B : Nick sunucuda bot konumundadır.

#zurna Z-Bot HrB* Zurna@Z-Bot.Zurna.Net :1 IRCd.network.control BOT


* : Kullanıcı bir irc operatördür.

#zurnahelp Hero Hr* superstar@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'s creed :0 this confusion, is my illusion


+ /%/@/*/~ : Kanal belirterek yapılan tarama sonucu kullanıcının kanalda sahip olduğu prefixlerdir. (Prefix simgeleri sunucudan sunucuya değişiklik gösterebilir.)

#ekin Ekin Hr* deadlocked@88.237.4E9EB46A.CC8C1F47 :0 His cold fingers were burning as hell on my skin..
#helpteam Freedom Hr@ Svshelp@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 im Helper ..


! : Kullanıcı gizlenmiş bir irc operatördür. (Nick Mode +H)

#globalops Sea Hr*! Cici@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 Her Hakkım Kendimde Saklı..

Sea +iowgrsTxWqHt +kcfvGqSso kullandığı modeler


? : Kullanıcı gizlidir (+i), sadece ircop olduğumuz için tarama sonucunu alabiliyor olduğumuzu ifade eder.

Uygulanan komut : /who +n per*

#izmir pers_prensi H trSohbet@46E91FF3.E043F19B.trsohbet.com :1 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sohbet kullanıcısı

* Persephone Hr? supreme@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'s in me :0 Up is down

Not: İlk kullanıcının çıktısında ‘’?’’ görmüyoruz çünkü ortak bir kanalımız var, sunucu yetkilisi olmadan da bu sonucu alacaktık. Ancak Persephone ile ortak hiçbir kanalımız yok, ve sunucu yetkilisi oldugumuz için sonuç alıyoruz.

Not2: ! ve ? simgeleri sadece sunucu yetkilileri tarafından yapılan tarama sonuçlarında görülebilir.

Önemli bilgi: "/who nick" komutunun uygulanması ile aldığımız sonuçta en solda bir kanal ismi bulunur, bu kullanıcının en son giriş yaptığı kanaldır. (+s ve +p modları almış kanallar [tarama eğer bir sunucu yetkilisi tarafından yapılmadıysa] bu çıktıda görünmeyecektir, ondan bir önceki gizli olmayan kanal görünecektir.) Ayrıca who komutunun uygulandığı kullanıcı +p nick modu aldıysa, tarama sonucu göreceğimiz kanal, ortak kanallarımız arasında kullanıcının girdiği son kanal olacaktır.)

#Freedom Discorium Hr .@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 Forumuz * TRSohbet.


***


Who komutunu parametreler eşliğinde kullanarak özele indirgenmiş taramalar yapabiliriz. /who +-parametre seçenek şeklinde kullanırız. Bu parametreler ve anlamlarına bakalım.

a : Away durumu

/who +a komutu ile away durumda bulunan kullanıcıları listeliyoruz. –a kullanmış olsaydık, away olmayanları listelemiş olacaktık.

**samsun Jake Gr* elite@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 offtherecord..
**mirchelp Ekin Gr* deadlocked@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]zing fire*burning ice :0 His cold fingers were burning as hell on my skin..
* (/WHO) listesinin sonu


c : Kanal

/who +c #opers (Not: Tek başına taranırken /who #kanal şeklinde de kullanılabilir.) #opers kanalında bulunan kullanıcıları listeliyoruz.

#opers Bad Hr* prezent@bl bir ayyaşım :0 ibret-i alemim, görmemek ziyan.
#opers Harmonia Hr* can@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 mIRC Professional
#opers Strathmore Hr*@ CommandeR@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 Ipsa scientia potestas est.
#opers Jake Gr* elite@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 offtherecord..
#opers Ekin Gr* deadlocked@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]zing fire*burning ice :0 His cold fingers were burning as hell on my skin..
#opers Hero Hr* superstar@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'s creed :0 this confusion, is my illusion
#opers Rock Hr* Rock@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 marduk
#opers (/WHO) listesinin sonu


h : Host

/who +h host (Not : Ircop yetkisine sahip kullanıcılar sadece rakamsal taramalar yapabilir, +h opsiyonu belirttiklerinde harf içeren taramalardan sonuç alamayacaklardır.)

/who +h *helper* Komutu ile hostunda helper kelimesi geçen kullanıcıları listeliyoruz.

#izmirhelp Eos Hr .@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 Türkiye
#mirchelp Freedom Hr Svshelp@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 im Helper ..
#mirchelp DeviL Hr nothing@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 Boş insanlarla, içi dolu hayaller kuramazsınız..
#mirchelp KaranLIK Hr obscure@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 There must be an end of this dark night...
#mirchelp Etichet Hr mIRCPro@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 mIRC Professional
* (/WHO) listesinin sonu


n : Nick

/who +n *al* Komutu ile nickinde ‘’al’’ harf kümesi bulunan nickleri listeliyoruz. –n şeklinde belirtseydik, içinde ‘’al’’ harf kümesi bulunmayan nickleri listelemiş olacaktık.

#sohbet alp_- H trmIRC@F0D518FC.3F7FEFD5.trsohbet.com :0 trSohbet Türkçe mIRC v6.2 user
#zurna antalya42m H trSohbet@D2FAE323.72B95E2.trsohbet.com :1 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sohbet kullanıcısı


s : Bağlı bulunan link

Belirtilen linkten bağlanmış/bağlanmamış olan kullanıcıları listelemek için kullanılır.

/who +s hub2.eu.trsohbet.com

#globalops omakss Hr mIRCPro@omakss.trsohbet.com :1 mIRC Professional
* (/WHO) listesinin sonu

((omakks Bağlı Olduğu Server: hub2.eu.trsohbet.com Sohbet Sunucuları - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]))


u : Identd

/who –u *o* İçinde o harfi bulunmayan identd sahibi kullanıcıları listeleriz.

#xxx HarZemSah Hr I.x.I@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 Benimle sadece belirli insanlar konuşabilir.
#istanbul subay78 H trmIRC@5F079AB4.9D135F8.trsohbet.com :0 trSohbet Türkçe mIRC v6.2 user
* HelpServ H services@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].Com :1 Help Server
…


g : Fullname (Sadece oper kullanımına açıktır.)

Fullname’e göre tarama yaparken kullanılır. Eğer birden fazla kelime belirtilerek tarama yapılacak ise, space yerine _ işareti kullanılır.

Örnekleyelim:

/who +g Up_is*

#mirchelp Persephone Hr supreme@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'s in me :0 Up is down.

Not : Eğer renk kodu içeren fullname'lerin tarama sonuçlarını almak istiyorsak, biz de aynı şekilde renk kodlarını girerek arama yapmalıyız.

Örnekleyelim :

#mirchelp Ekin Gr* deadlocked@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 deneme

/who +g de* = Sonuç alamayız.
/who +g de* = Sonuç alırız. (Renk kodu kullanılmıştır)


i : Numerik ip (Sadece oper kullanımına açıktır.)

Ip numarasını baz alarak tarama yapmayı sağlar.

/who +i *8.167.1*

#geyik Bad Hr* 1@ :0 mIRC Professional
#oyun postaaaaa H trSohbet@D6D91C24.723981FB.trsohbet.com :1 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sohbet kullanıcısı
#sohbet farid H trSohbet@3C704F0F.ED7FA0B6.trsohbet.com :1 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sohbet kullanıcısı
#sohbet marksist H trSohbet@B1E63C26.C8DCD069.trsohbet.com :1 [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sohbet kullanıcısı
* (/WHO) listesinin sonu

Not : Ircoplar tarafından kullanılırken +h ve +i opsiyonu aynı işlevi görür.


m : Nick modu belirterek tarama yapmamızı sağlar. Bazı dökümanlarda belli modlar(O/o/C/A/a/N/B) için geçerli olduğu yazılır, bu normal userlar için geçerlidir fakat ircoplar için doğru değildir, /helpop ?umodes sonucu aldığımız listedeki her nick modu için kullanılabilir.

/who +cm #help h = #help kanalında helper olan kişileri listeleriz.
/who +m p = Nickine p modu almış kişileri listeleriz.


M : Ortak kanallar (M opsiyonu tüm diğer WHO parametreleri ile kombine edilerek kullanılabilir.)

/who +M komutu ile bulundugumuz kanallarda bulunan kullanıcıları listeleriz. M opsiyonu kullanıcıların otomatik olarak +i modu aldığı serverlarda normal user kullanımı açısından hiçbir fark yaratmaz, çünkü normal userlar genel taramaları sadece bulundukları kanallar bazında yapabilirler. Ancak operların daha daraltılmış bir alanda tarama yapmalarını sağlar. O sebeple oper kullanımı olduğunu kabul ederek inceleyelim.

M parametresi tüm diğer WHO parametreleri ile birlikte kullanılabilir. (Not : Operların +h opsiyonu belirtince harfe dayalı tarama yapamıyor olduğunu önceden belirtmiştik. +M ile kullanılan host taramasından da bu sebeple sonuç alamazlar, ancak ip belirtebilirler.)

Örnekleyelim:

/who +Mu *ab* Bizimle ortak kanalları bulunan kullanıcılar arasında identdinde ‘’ab’’ harf bütünü geçen kullanıcıları taramış oluruz. Eğer +M belirtmeden tarasaydık, yetkilerimiz dahilinde sunucu genelini taramış olacaktık.

/who +Ms hub.eu.trsohbet.com Bizimle ortak kanalları bulunan kullanıcılar arasında hub.eu.trsohbet.com linkinden baglanmıs kullanıcıları listeleriz.


I : Belirttiğimiz nickin ip numarasını gösteren tarama sonucu almamızı sağlar. (Sadece oper kullanımına açıktır.)

/who +I nick şeklinde kullanılır.

/who HTYS = #helpsinav HTYS Hr HelpBot@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 HTYS v3.0

/who +I HTYS = #helpsinav HTYS Hr HelpBot@31.192.209.146 :0 HTYS v3.0


R : Belirttiğimiz nickin gerçek hostunu gösteren tarama sonucu almamızı sağlar. (Sadece oper kullanımına açıktır.)

/who HTYS = #helpsinav HTYS Hr HelpBot@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].trsohbet.com :0 HTYS v3.0

/who +R HTYS = #helpsinav HTYS Hr HelpBot@server146.nt149.datacenter.ni.net.tr :0 HTYS v3.0


***


Önemli Not: Operların host bazında harf içeren taramalar yapabilmesi, herhangi bir opsiyon belirtmeden tarama yapmasıyla mümkündür. Örneğin hostunda ‘’helper’’ kelimesi geçen kullanıcıları /who *helper* şeklinde tarayıp bulabilir. Ancak bu tarama sonucu nick, identd ya da fullname’inde helper geçen biri var ise onların da çıkacağı unutulmamalıdır.

/who #kanal komutu ile kanalda olmaksızın içinde bulunan kullanıcılar listelenebilir. (IRCOp yetkisi gerektirir.)


***


Opsiyonları birlikte kullanarak tarama yapmak da mümkündür. Birkaç tarama örneği ile pekiştirelim.

/who +cn #help ??? = #help kanalındaki 3 haneli nickleri listeleriz.

/who +ca-nm #help *2* a = #help kanalında bulunan ve away durumda olan, nickinde 2 rakamı geçmeyen ve services admin olmayan kullanıcıları listeleriz.

/who +um dead s = Identdi dead olan ve nick modları arasında s bulunan kullanıcıları listeleriz.

/who -c+um #oyun *lock* A = #oyun kanalında bulunmayan, identdinde ''lock'' harf bütünü geçen server adminleri listeleriz.

Döküman sahibi: Ekin
 Anti isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı

Yeni Konu   Cevap Yaz

Etiketler
anlatım, genişletilmiş, komutu, parametreleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Stats Komutu Ve Parametreleri Anti IRCd 0 27 Eylül 2015 22:12
Exceptions parametreleri Violence Dersler, Dökümanlar ve Arşiv 0 24 Temmuz 2015 19:11
Timer Parametreleri Xr Dersler, Dökümanlar ve Arşiv 1 23 Mart 2015 15:47
ConferenceRoom Panelden Root Admin Oper Ekleme Silme Komutu ve Resimli Anlatım Goemon ConferenceRoom 0 05 Mart 2015 11:21
ConferenceRoom Panelden Rehash Çekme Komutu ve Resimli Anlatım Goemon ConferenceRoom 0 05 Mart 2015 11:18

web hosting web hosting
 buy vds
 vps buy

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.