lookjapan.COM - IRC ve mIRC dünyasının forumu!   buy vps


  lookjapan.COM - IRC ve mIRC dünyasının forumu! IF - Web Tabanlı Uygulamalar Wordpress


Etiketlenen üyelerin listesi

Like Tree4Teşekkürler;
  • 4 Post By Code

Yeni Konu   Cevap Yaz

 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Mart 2015, 13:21   #1
 
Code - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01 Mart 2015
Mesajlar: 203
WEB Sitesi: www.code.com
IRC Sunucusu: irc.code.com
İlgi Alanı:
Alınan Beğeni: 33
Standart WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

WordPress kurulumu diğer CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) tipleri arasında en kolay olanıdır. Dosyalar kopyalanır, veritabanı açılır ve 2 sayfadan oluşan ayarlar hazırlanır. Hepsi bu kadar.
Birçok sunucuya WordPress kurulumu yaptım ancak çalışması en rahat olan sunucu JustHost‘du. Eğer wordpress kurulumu için hızlı ve limitsiz bir sunucu istiyorsanız kesinlikle öneririm. JustHost sitesinden kendinize bir hosting satın aldığınızda domain (alan adı) ücretsiz olarak veriliyor. Yıllık ücreti yaklaşık 100 TL civarında olmasına rağmen (05 Mayıs 2011) sayfadan çıkmaya çalıştığınızda önce %25 ardından da %50’lik bir indirim sunuyor. İlk yıl size 50TL’ye geliyor.
JustHost, HostGator ve diğer birçok hosting sağlayıcısının da kullanmakta olduğu Linux (PHP, MySQL) tabanlı hosting yönetim paneli olan cPanel ile WordPress kurulumu yapmayı göstereceğim.Öncelikle wordpress için dosyaları bilgisayarımıza indirmemiz gerekli. Bunun için tr.wordpress.org adresine girip oradaki linkten dosyaları çekebilirsiniz.
Şu anki güncel sürüm 3.1.2 versiyonudur. Bu versiyonu bilgisayarımıza indirip uygun bir klasöre dosyaları açalım.
WordPress birçok dosyadan oluşmaktadır. Bu dosyalar arasından wordpress kurulumunu yapmak için “wp-config-sample.php” dosyasındaki veritabanı bilgilerini düzenleyip “wp-config.php” olarak kaydederek hazırlayabileceğimiz gibi, dosyaları sunucuya yükledikten sonra WordPress’i çalıştırarak veritabanı kurulumunu oradan da gerçekleştirebiliriz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Dosyaları yüklemek için FTP bağlantısı kullanabileceğimiz gibi benim daha çok tercih ettiğim cPanel’in Zip dosya formatı destekli Dosya Yöneticisini de kullanabilirsiniz.
FTP kullanarak dosyaları yüklemek isterseniz eğer tüm dosyaları seçip sitenin ana dizinine kopyalamanız gerekmektedir. Çok dosya olduğu için bu işlem biraz uzun sürebilir.
WinRAR yardımı ile dosyaları Zip şeklinde sıkıştıralım:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Dosyaları sıkıştırıp sıkıştırmış olduğumuz WordPress dosyalarını silerek ya da sıkıştırma esnasında “Arşivledikten sonra dosyaları sil” kutucuğunu işaretleyerek elimizde bize gereken tek bir zip dosyasına sahip olabiliriz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Kontrol panelimize erişmek için [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ya da [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] şeklinde giriş yapabiliriz.
Kontrol paneline giriş yaptıktan sonra Files sekmesinden File Manager’i seçiyoruz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Yeni bir pencerede dosya yöneticisi açılacaktır. Dosya yöneticisinden WordPress’i kurmak istediğimiz – genelde doğrudan wordpress public_html dizinine kurulur – dizine geliyoruz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Buradan Upload buttonuna tıklayarak açılan pencereden sıkıştırdığımız dosyayı seçerek yükleme işlemine başlıyoruz…
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Dosyayı seçtikten sonra otomatik olarak yüklemeye başlayacaktır. Yükleme bittikten sonra yükleme sayfasını kapatıyoruz.
Dosya yöneticisinde dosyayı görüntülemek için “Reload” tuşunu kullanıyoruz ve dosyaları yeniliyoruz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]wordpress.zip dosyamızı yükledik. Yükleme işlemi bittikten sonra dosyamızı seçip üst menüden “Extract” tuşuna basıyoruz ve dosyalarımızı bu alana çıkartıyoruz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Artık wordpress dosyalarını zip dosyasından çıkarttığımız için bu dosyaya ihtiyacımız yok, bu nedenle bu dosyayı silebiliriz.
Gelelim veritabanı oluşturmaya. Veritabanı olarak MySQL veri tabanına ihtiyacımız var, PostgreSQL de kullanabiliriz küçük bir eklenti ile ancak bu sefer bazı eklentiler MySQL kullandığı için çalışmayabilir. Bu nedenle WordPress için kesinlikle MySQL tercih etmeliyiz. Çünkü eklentilere çok işimiz düşecek.
MySQL veritabanı oluşturmayı manuel olarak da yapabileceğimiz gibi Wizard (sihirbaz) yazdımı ile hızlı bir şekilde hazırlayabiliriz. Bu nedenle olaya çok hakim olmayanlar için sihirbazı kullanacağım.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Öncelikle databases kısmından “MySQL Database Wizard’ı seçiyoruz. Açılan sayfada veritabanımız için bize isim soruyor. cPanel için her zaman her host için bir veritabanı ön eki bulunuyor. Örneğin “aaccdd_”. Siz kendi veritabanınıza isim verdiğiniz zaman (örneğin wp verdiniz diyelim) veritabanı adı “aaccdd_wp” olarak kaydediliyor. Kullanıcı adı için de aynı şekilde “aaccdd_kullaniciadi” şeklinde kaydediliyor. Bu bilgi WP kurulumu esnasında işimize yarayacak…
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Sonraki adımda kullanıcı adı ve parolayı seçiyoruz. Parolanın güçlü bir parola olmasına dikkat edin. içerisinde hem büyük harf, hem küçük harf, hem rakam, hem de şekil ($#€!?*… vb) bulundurmasına özen gösterirseniz parolanız çok güzçlü olacaktır. Ama parolanızı unutmayın. En azından kurulum bitene kadar, sonrasında pek ihtiyaç duymayacaksınız.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Sonraki aşamada kullanıcının yetkilerini seçeceksiniz ve ileri dedikten sonra veritabanımız hazır olacak.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Kullanıcıların yetkilerini seçerken tüm yetkileri verebilirsiniz. Bu yetkiler başka bir kişiye veri tabanının yetkisini verecekseniz ve sadece okuma yapmasını istiyorsanız kısıtlamaya gitmelisiniz. WordPress için tüm yetkilere izin vermelisizin. Aksi taktirde yazdığınız yazılar veritabanına kaydedilemeyecektir.
Şimdi WordPress kurulumuna geçelim. WordPress’i kurduğunuz dizini tarayıcımızdan açalım.
benim kurulum yaptığım:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Siz dilerseniz kendi siteniz ya da hazırladığınız site için ana dizine kurabilirsiniz. Tıpkı şu anda okumakta olduğunuz sayfa gibi:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Sayfayı açınca karşınıza çıkan ekrandan yapılandırma dosyası yarat seçeneğini seçiyoruz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Sonraki sayfa bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfadaki bilgileri okuyup sorun yoksa Devam Edebiliriz butonuna tıklayın.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Sonraki sayfada veritabanı bilgilerini gireceğiz. Biraz önce yaratmış olduğumuz veritabanı ve buna ait kullanıcı adı ve şifreyi bu alana giriyoruz. Veritabanı sunucusu yazan yere localhost yazıyoruz (ya da olduğu gibi bırakıyoruz). Bazı sunucular veritabanlarını farklı bir sunucuda barındırırlar. Bu tip sunucular çok falza olmasa da karşımıza çıkabilir. Bu tarz sunucularda bu bilgiyi veritabanı sayfasından edinebilirsiniz ya da veritabanını oluşturduktan sonra bu bilgiyi size vereceklerdik. Dikkatle okumanızı öneririm.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Veritabanı kurulumu da bittikten sonra sıra geldi WordPress sitemizin ayarlarının bulunduğu sayfaya.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Bu sayfada site başlığımızı giriyoruz. Sitemizin adının ne olmasını istiyorsak onu gireceğiz. Kullanıcı adı bölümü yönetici paneline girişte kullanacağımız kullanıcı adı olacak. Buraya girdiğimiz parolayı unutmayalım.
E-Posta adresi kısmı ise her zaman kullandığınız bir e-posta adresi verin. Site ile ilgili tüm bilgilendirmeler bu adrese gelecektir.
Son kutucuk ise sitenizin arama motorlarında çıkmasını isteyip istemediğinizdir. Muhtemelen siz de benim mevcut okumakta olduğunuz site için ayarladığım gibi bu alanı seçili bırakacaksınız. Ancak bu eğitim amaçlı hazırladığım siteyi arama motorlarının bu siteyi bulmasını istemediğim için kutucuktaki tiki kaldırıyorum.
WordPress’i Kur tuşuna tıkladığımız andan itibaren WordPress’imiz kurulmaya başlayacak. Lurulum çok kısa sürecektir ve başka bir adım da beklemeyeceksiniz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Giriş dediğiniz an WordPress’in kontrol panelinin Login formuna yönlendirileceksiniz. Buradan birkaç sayfa önce seçtiğiniz kullanıcı adı ve parola ile giriş yapabilirsiniz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]WordPress’inizin yönetim paneline geçebilirsiniz…
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]Üst kısımda yazan sitenizin adına tıklayarak sitenizin görünümüne bakabilir ve yaptığınız değişiklikleri kontrol edebilirsiniz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]İşte WordPress’in kurulumu bundan ibaret. Çok kolay bir kuruluma sahip ve 3.0 ile beraber gelen özelliklerle beraber Blog olmaktan çıkıp site yönetim sistemine geçen WordPress’in kullanımı da kurulumu kadar basit.


Kaynak: -> [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


İyi forumlar.. ^^
Skyder, Jag, Kaf_Dağı ve 1 diğerleri bu mesaja teşekkür etti
 Code isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 13 Mart 2015, 12:04   #2
 
Skyder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24 Ocak 2015
Mesajlar: 11
WEB Sitesi: dahiturk.com
IRC Sunucusu: yok
İlgi Alanı:
Alınan Beğeni: 6
Standart Cevap: WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

bilmeyenler için güzel bir anlatım kanka
 Skyder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 13 Mart 2015, 19:59   #3
 
Goemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11 Şubat 2015
Bulunduğu yer: CR Codeman Goemon
Mesajlar: 625
WEB Sitesi: CR
IRC Sunucusu: iRC CR
İlgi Alanı:
Alınan Beğeni: 201
Standart Cevap: WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

Başarılı bir anlatım olmuş ııııııı @Entrance eline sağlık

CR Codeman Goemon
 Goemon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı

Yeni Konu   Cevap Yaz

Etiketler
anlatım, kurulumu, resimli, wordpress, wordpress kurulum, wordpress resimli kurulum, wp kurulumu, wp resimli kurulumu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
IRCServices Kurulumu - Resimli Anlatım! Entrance IRCServices 3 14 Ekim 2017 20:36
Joomla 3 Kurulumu - Resimli Anlatım! Anti Joomla 0 12 Eylül 2015 17:29
PhpBB Kurulumu - Resimli Anlatım! Code PhpBB 0 12 Eylül 2015 17:26
Whmcs Kurulumu Resimli Anlatım Anti WHMCS 0 26 Temmuz 2015 12:32
vBulletin - Kurulumu Resimli Anlatım! Return vBulletin 0 08 Mart 2015 18:19

web hosting web hosting
 buy vds
 vps buy

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.